Profesjonalna fotografia ślubna, dziecięca, okolicznościowa, reklamowa oraz produktowa Sosnowiec, Katowice, Czeladź, Chorzów, Bytom, Będzin, Tarnowskie Góry, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Tychy, Dąbrowa Górnicza

Idź do spisu treści

Menu główne

Fotografia dziecka

Oferty


Jak myślisz?

Co będzie najpiękniejszym prezentem, jaki Twoje dziecko i Twoja rodzina po Tobie zachowa?
Co byłoby trwalsze niż piękne ubranka i wymyślne zabawki?
Co przypominałoby o Tobie i Waszych chwilach razem nawet za kilkadziesiąt lat?
„Pozwól dzieciom przeżywać szczęście na ich własny sposób… . Czyż będą w stanie kiedykolwiek znaleźć lepszą metodę?” - Samuel Johnson

Fotografia dzieci to chyba jedna z najpopularniejszych form fotografii w Polsce. Wiele osób kupuje pierwszy aparat, gdy rodzi się potomstwo. Przecież trzeba uwiecznić wiele ważnych chwil z jego życia. Często zapomniane hobby zaczyna dawać o sobie znać. Świeżo upieczeni ojcowe odkurzają sprzęt i zaczynają od nowa swoją przygodę z fotografią. Warto więc wiedzieć, zabrać się do tego tematu, tym bardziej, że wykonanie dziecięcego portretu nie jest takie łatwe. Trudność sprawia również rodzicom określenie poziomu przyzwoitości. Fotografujący swoje pociechy, rodzice są bowiem wyjątkowo bezkrytyczni w ocenie własnych zdjęć. A przecież trzeba określić granice tak by dorosłe pociechy nie wstydziły się zdjęć z dzieciństwa. I tu zaczyna się moja rola.


Stawiam na naturalność

Fotografuję jak najczęściej, rejestrując każdą zmianę zachowania dziecka. To najcenniejsza pamiątka. Uważam, że podstawą dobrej fotografii dziecięcej w tym portretowej, jest zaangażowanie i odpowiednie podejście. Cierpliwość jest ważniejsza od sprzętu fotograficznego i jest jedynym lekarstwem na trudną do opanowania ruchliwość dziecka. Nie zawsze zdjęcie perfekcyjne technicznie będzie tym najlepszym a fotografie nieostre, poruszone, technicznie niepoprawne często lepiej oddają nastrój niż ujęcia klinicznie czyste", które to mogą wywoływać uczucie dystansu. Wyznaję zasadę zachowania naturalności. Uwieczniam nie tylko ładne miny i poprawne zachowania lecz wszystkie emocje w wydaniu dzieci. To pamiątki dokumentujące kształtujący się charakter.

Fotografuję z pozycji dziecka

Fotografując na poziomie oczu malucha, wchodzę w jego przestrzeń, postrzegam otoczenie z tej samej co on perspektywy. Jednocześnie mam szansę zarejestrować, jak patrzy swobodnie, nie unosząc głowy. Czasem wykonuję zdjęcia z wysokości moich oczu, skracając sylwetkę, tworząc wrażenie dystansu i przytłoczenia. Traktuję to jako zabieg celowy, który w połączeniu z ujęciem szerokokątnym przedstawia dziecko w kontekście otoczenia.

Fotografuję w ruchu

W plenerach, przy sprzyjającym świetle, pozwalającym na dynamicznie ujęcia, fotografuję dzieci w ruchu. Fotografowanie wśród traw, liści nadaje zdjęciom głębi i plastyki.

Fotografuj
ę portrety

Podchodzę z aparatem blisko lub używam teleobiektywu. Oprócz zdjęć, na których jest tylko postać na tle krajobrazu, najciekawsze ujęcia to portrety. Kadr przedstawiający twarz i duże, dziecięce oczy, ma ogromną siłę wyrazu. Najciekawsze portrety to te niepozowane. Staram się więc kreować swobodną atmosferę lub staram się być niewidoczny. Nakaz stań tu, uśmiechnij się i nie ruszaj" pozostawiam dla zawodowych fotomodelek. Podczas fotografowania rozśmieszam i prowokuję. Wciągam lub pomagam wciągnąć rodzicom dziecko do zabawy. To gwarantuje spontaniczność i naturalność uchwyconą na zdjęciach. Przez to zdjęcia są dynamiczne i różnorodne.

Wykorzystuję światło naturalne

Najlepszy efekt przynosi fotografowanie w
świetle naturalnym. Połączenie miękkiego dziennego światła z małą głębią ostrości to fundament dobrego portretu. Rozmywając tło, skupiamy uwagę odbiorcy na najistotniejszym, czyli twarzy dziecka. Fotografowanie w świetle zastanym daje efekt najbardziej pożądany a mianowicie naturalność.

Aranżuję prawdziwą" sesję fotograficzną

Jeśli sesja ma być aranżowana lub jeśli zrobienie zdjęcia wymaga wsp・łpracy ze strony dziecka, staram się zarazić dziecko pomysłem, wciągnąć do gry. Zabawa w fotografię katalizuje w dzieciach inicjatywę, podsycaną poprzez prezentowanie na bieżąco efektów pracy.

Wykonuję reportaże

Ważne uroczystości i wydarzenia w życiu dziecka fotografuję tak, by poza formalnymi" portretami, oddać relacje i uczucia. Pokolenia, podobieństwo rodzinne oraz dziecko w takim zestawieniu to kopalnia tematów fotograficznych. W takich momentach tworzę spójny fotoreportaż fotograficzną opowieść prowadzoną od ogólnego planu, przez portrety i zbliżenia do detalu.

Nale
ży pamiętać, że dzieci są najmniej powściągliwymi osobami na całej planecie. Staram się wykorzystać czas, gdy dzieci jeszcze nie potrafią kontrolować swoich zachowań. Zatrzymuję momenty zadumy czy radości. Unikam nadmiernego komplikowania sesji fotograficznej i poświęcam się tylko dla małych bohaterów zdjęć.

1. Ile wykonujecie Państwo zdjęć podczas sesji zdjęciowej?


Ilo
ść zdjęć jest zależna od klienta. Oferty promocyjne zwykle zamykają się w ilości 30 sztuk. Oczywiście podczas sesji wykonujemy znacznie więcej zdjęć i wybieramy najciekawsze ujęcia do dalszej obróbki.

2. Jak wygląda sprawa terminów? Czy można umawiać się z dnia na dzień?

Wszystko zależy od obłożenia sezonu. Wiadomo, ze okres od kwietnia do października jest najbardziej obciążony zleceniami, szczególnie fotografią plenerową, dlatego proponujemy co najmniej tydzień wcześniej pisać na nasz e-mail lub dzwonić celem zabukowania terminu. Poza tym okresem sesje zwykle odbywają się 3-4 dni po skontaktowaniu się z nami.


3. Ile czasu trzeba czekać na zdjęcia po wykonaniu sesji?

Czas oczekiwania na zdjęcia zależny jest od ilości jaką mamy przekazać oraz od zaawansowania obróbki.


4. Czy posiadają Państwo zabawki i inne akcesoria do sesji dziecięcych?

Do ka
żdej sesji podchodzimy indywidualnie. Naszych klientów prosimy o zabranie ze sobą ulubionych zabawek dziecka. Uważamy, że takie rozwiązanie jest dużo lepsze dla obu stron. Stwarza to też znacznie większe możliwości wykonania niepowtarzalnych zdjęć, co dla nas jest priorytetem.

5. Czy sesja w studio fotograficznym mogłaby się odbyć poza godzinami pracy Państwa studia?

Tak, jak najbardziej.

6. Czy macie Państwo osobę, która przygotowała by na miejscu makijaż?

Tak, jest taka możliwość jednak wymaga to wcześniejszych ustaleń.Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego