Profesjonalna fotografia ślubna, dziecięca, okolicznościowa, reklamowa oraz produktowa Sosnowiec, Katowice, Czeladź, Chorzów, Bytom, Będzin, Tarnowskie Góry, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Tychy, Dąbrowa Górnicza

Idź do spisu treści

Menu główne

USC

Porady

- podczas wchodzenia i wychodzenia z kościoła dobrze jest, gdy Para Młoda idzie wolnym krokiem, jednocześnie patrząc przed siebie, a nie pod nogi czy na boki,

- najlepiej by świadkowie siedzieli lekko z boku Pary Młodej, a nie tuż za nią,

- podczas ceremonii wykonajcie wobec siebie czuły gest np.: chwyćcie się za dłonie, uśmiechnijcie się,

- słowa przysięgi wypowiadacie do siebie nawzajem i w związku z tym odwróćcie się do siebie przodem,

- nakładając obrączkę, trzymajcie ją dwoma palcami i powoli wsuwajcie na palec, a po nałożeniu jej pocałujcie się,

- poproście księdza by podpisywanie dokumentów odbyło się prezbiterium a nie w z reguły ciemnej zakrystii,

- do podpisu dokumentów dobrze by było przygotować stylowe pióro lub długopis,

- po wyjściu z kościoła goście z reguły obsypują Młodych ryżem, płatkami róż czy drobnymi monetami, dobrze jest wtedy, gdy oprócz dzieci rzucają je także dorośli, którzy wyrzucają je wyżej co efektowniej wygląda na zdjęciach,

- składanie życzeń odbywa się przeważnie przy wyjściu z kościoła. Optymalnie było by, gdybyście stanęli wówczas w ciekawym i jasnym miejscu. W przypadku słonecznego dnia warto wybrać miejsce zacienione,

- warto jest poprosić gości, by nie fotografowali podczas ceremonii w kościele. Zbyt duża ilość osób jednocześnie fotografujących rozprasza księdza, czasami uniemożliwia dostanie się wynajętemu fotografowi do Was podczas przysięgi małżeńskiej. A jakość tych zdjęć ze względu na ograniczenie techniczne posiadanych przez gości aparatów bywa często wątpliwa.

Aby Was nie zaskoczono zamieszczam opis liturgi kościelnej w trakcie ślubu kościelnego

Najpóźniej na kilka minut przed rozpoczęciem ceremonii ślubu powinniście już być przed wejściem do Kościoła lub w kruchcie. Najlepiej, aby Wasi goście już czekali w środku (rodzice powinni usiąść w pierwszym rzędzie). Tuż za Wami ustawiają się Wasi świadkowie. Gdy usłyszycie pierwsze takty dzwonów, wszysycy zgromadzeni wstaną i skierują się w Waszą stronę.

Wejście do Kościoła może przebiegać na 3 sposoby:

1. Sami podchodzicie do ołtarza po pojawieniu się na nim Księdza, który wita Was dopiero przy ołtarzu.

2. Podchodzi do Was Ksiądz lub Księża i ministranci, którzy witają Was i prowadzą do ołtarza (najczęściej tak to przebiega).

3. Bardzo popularnym, nowym zwyczajem jest poprowadzenie panny młodej do ołtarza przez jej ojca. Pan młody ze świadkiem czeka przy ołtarzu a po wyjściu Księdza ojciec prowadzi córkę i "przekazuje" jej rękę Panu młodemu. Pan młody wita się z narzeczoną, całuje ją w rękę i podaje dłoń przyszłemu teściowi. Następnie narzeczonych wita Ksiądz. Jeśli chcielibyście zorganizować swoje wejście do Kościoła właśnie w taki sposób, powinniście to koniecznie ustalić wcześniej z Waszym Księdzem.

Gdy już dotrzecie pod ołtarz główny
, zajmujecie swoje ustawione centralnie miejsca. Świadkowie zajmują miejsca za Wami lub z boku. Po zakończeniu pieśni, ksiądz rozpoczyna mszę świętą, która jest prawie taka sama jak zwykła msza, różni się jedynie częścią zaślubin oraz czytaniami.

Nie steresujcie się tym, że nie będziecie wiedzieli kiedy usiąść a kiedy wstać - po pierwsze, na pewno będziecie to wiedzieli a po drugie, ksiądz zazwyczaj przewiduje Wasze obawy i daje znak dłonią lub po prostu mówi: "wstańmy" lub "a teraz usiądźmy".

LITURGIA SŁOWA

Jej celem jest podkreślenie znaczenia małżeństwa, jego zadań i obowiązków. Mogą być trzy czytania, z których pierwsze powinno być ze Starego Testamentu. Wspaniałym zwyczajem jest to jak członkowie rodziny czytają fragmenty Pisma Świętego podczas liturgii. Możecie o to poprosić rodziców, świadków lub inną bliską Wam osobę. Należy to oczywiście wcześniej uzgodnić z Księdzem oraz z osobą, którą miałaby czytać.


LITURGIA SAKRAMENTU

Po wygłoszeniu przez Księdza homilii, następuje część związana ze złożeniem przysięgi. Ksiądz poprosi Was, abyście wstali i podeszli blisko do ołtarza. Podchodzicie do Księdza i stajecie naprzeciwko siebie.

Ksiądz zadaje pytania dotyczące Waszej zgody na małżeństwo, woli wytrwania w wierności oraz gotowości na przyjęcie i wychowanie potomstwa.

"Imię i imię...:

Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?

Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia?

Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?"


Następnie wszyscy śpiewają hymn do Ducha Świętego.
Kapłan teraz prosi Was, abyście podali sobie prawe dłonie, które przewiązuje końcem stuły.
Powtarzacie za kapłanem (pierwszy Pan młody) słowa przysięgi małżeńskiej:

Tekst przysięgi

Ja ... (imię) biorę sobie Ciebie ... (imię Panny Młodej/Pana Młodego) za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.


Kapłan wypowiada teraz słowa potwierdzenia małżeństwa i zdejmuje stułę z Waszych rąk.


Następnie błogosławi on obrączki i prosi o ich nałożenie, jako znak miłości i wierności małżeńskiej. Mąż jako pierwszy nakłada na serdeczny palec prawej ręki żony obrączkę (którą wcześniej może pocałować), wypowiadając słowa:

Żono przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

To samo robi potem żona.


Liturgia sakramentu kończy się modlitwą powszechną, która obejmuje Was jako nowożeńców, Waszą rodzinę i bliskich oraz potrzeby całego Kościoła.


LITURGIA EUCHARYSTYCZNA jest odprawiana w tradycyjny sposób.

Msza święta kończy się uroczystym błogosławieństwem na nową drogę życia.


Wyjście z kościoła

Przed wyjściem z Kościoła możecie się pomodlić jeszcze przy bocznym ołtarzu.
Potem przez nawę główną udajecie się do drzwi wyjściowych, gdzie już czekają goście, którzy sypią Was ryżem, monetami lub płatkami kwiatów.

Następnie wszyscy goście składają Wam życzenia.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego