Profesjonalna fotografia ślubna, dziecięca, okolicznościowa, reklamowa oraz produktowa Sosnowiec, Katowice, Czeladź, Chorzów, Bytom, Będzin, Tarnowskie Góry, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Tychy, Dąbrowa Górnicza

Idź do spisu treści

Menu główne

FAQ

Oferty

Pytanie: Jak wyszukać dobrego fotografa ślubnego?
Po pierwsze - spytajcie najbliższych oraz znajomych czy nie mogą kogoś polecić. Po drugie - internet – fora ślubne, strony weselne, strony o tematyce fotograficznej oraz niezawodny pan „Google”. Ponadto polecam imprezy poświęcone tematyce weselnej tzw. Targi Ślubne.

Pytanie: Znajomy polecił nam fotografa X – czy podpisać z nim umowę?
I tu nasuwa się kilka zasadniczych pytań: Czy oglądaliście stronę internetową pana X? Czy podobają się Wam jego zdjęcia? Czy pasuje Wam jego styl? Czy macie porównanie z pracami innych fotografów? Czy to co oglądaliście jest tym czego oczekujecie? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliście sobie twierdząco i nadal jesteście zdecydowani – podpisujcie.

Pytanie: Widzieliśmy prace fotografa X, ma kilkanaście ciekawych zdjęć – czy rezerwować termin?
Jest bardzo prawdopodobne, że znajdziecie fotografa Y, który będzie miał kilka nieudanych zdjęć - jak każdy fotograf, a resztę bardzo dobrych. Poza tym „dobre zdjęcie” czy „złe zdjęcie” jest pojęciem czysto umownym i subiektywnym, zależnym od sposobu postrzegania otoczenia przez jednostki. A może warto jeszcze poszukać? Pamiętajcie - oferta na rynku usług foto jest bardzo szeroka. Bądźcie w 100% pewni wyboru, nim ostatecznie podejmiecie decyzję i podpiszecie umowę.

Pytanie: Fotograf X ma lustrzankę za 30000PLN – czy zrobi rewelacyjne zdjęcia?

Nie, oznacza to, że ma bardzo dobry aparat. Rewelacyjne zdjęcia zrobi, jak jeszcze będzie miał chęć by go wykorzystać na Waszym ślubie i szczyptę talentu okraszoną wiedzą o możliwościach tego właśnie aparatu. Niewątpliwie sprzęt ten jednak ułatwi mu zadanie.

Pytanie: Fotograf X ma Nikona D90, a wujek Jurek ma Nikona D700, który przecież jest lepszy… .
Im droższy a jednocześnie bardziej zaawansowany technicznie oraz technologicznie aparat, tym bardziej ułatwia fotografowi zadanie. Jednakże o końcowym efekcie pracy decydują doświadczenie i umiejętności. Przykładowo w restauracji o tym czy posiłek Wam smakuje nie decyduje, jakie kucharz ma naczynia, tylko w jak ich używa. Na swój ślub zatrudniłbym nawet fotografa z starym, poczciwym Zenitem, jeśli tylko to co statecznie otrzymam o zaspokoi moje oczekiwania.

Pytanie: Wujek Jurek weźmie D700 na ślub aby zrobić kilka ujęć.

A czy fotograf, którego zamówiliście i zapłacicie mu za usługę wie o tym? A czy wujek Jurek wie, że wynajętemu fotografowi nie powinno się przeszkadzać – on jest w pracy? Na rywalizacji wujka Jurka z fotografem stracicie tylko Wy. Ponadto uprzedźcie Waszych gości o obecności zawodowego fotografa by również nie walczyli z nim o ujęcia. Przecież to są Wasze pieniądze i Wasza pamiątka. Pamiątka, którą również podzielicie się z najbliższymi.

Pytanie: Jaki sprzęt powinien mieć na uroczystości ślubnej fotograf?
Jedna lustrzanka cyfrowa to niezbędne minimum. Optymalnie powinien posiadać 2 lustrzanki cyfrowe. Druga musi być w zapasie w przypadku awarii tej pierwszej. Ponadto 2 jasne obiektywy, zapasowe karty pamięci, akumulatory, lampę błyskową itd. Warto też aby miał lustrzankę analogową. Obecnie zdjęcia wykonywane tą techniką ponownie wracają łask i są traktowane jako ekskluzywne. Ale zdjęcia i tak robi człowiek, nie sprzęt.

Pytanie: Jakim człowiekiem ma być fotograf?
Ma być osobą, z którym „złapiecie” dobry kontakt, będziecie się dobrze rozumieć. W dniu ślubu ma być Waszym kolegą. Zwracajcie się do sobie po imieniu. Czujcie się swobodnie. Warto, by spotkać się przed ślubem z wybranym fotografem i porozmawiać. Ważne by wybrać kogoś z kim dobrze będzie się Wam współpracowało.

Pytanie: Co ma zawierać oferta?
Musi być dopasowana do Waszych potrzeb. Odpowiedzcie sobie na pytania: Czy chcemy zdjęcia z sesji narzeczeńskiej? Czy chcemy zdjęcia z przygotowań i błogosławieństwa? Czy chcemy zdjęcia z sesji plenerowej? Czy zostawimy gości na godzinę, dwie w dniu ślubu by zrobić szybką sesję plenerową czy lepiej umówić się z fotografem w innym terminie? Czy dostaniemy zdjęcia na płycie? Czy potrzebujemy odbitek? Co wolimy album czy fotoksiążkę?

Pytanie: Czy nam w ogóle są potrzebne zdjęcia ze ślubu?
Są momenty w naszym życiu z których warto mieć pamiątkę. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie czy ślub jest właśnie takim momentem. Również zadajcie sobie pytanie czy za 10 lat nie będziecie chcieli sobie przypomnieć tego niezwykłego dnia, odświeżyć wspomnienia, zapomnieć o otaczającej rzeczywistości. Warto o tym pomyśleć, bo ślubu nie da się powtórzyć.

Pytanie: Czy my potrzebujemy albumu ze zdjęciami?

Jeżeli lubicie przeglądać zdjęcia na monitorze komputera czy telewizora to pewnie nie. Jednak czy inni, którzy Was odwiedzają też lubią taką formę prezentacji zdjęć? Czy za 10 lat nie ciekawiej będzie obejrzeć wzięty z półki album, niż przypadkowo znalezioną płytę? Album jest wyjątkową pamiątką podobnie jak projektowana indywidualnie fotoksiążka.

Pytanie: Dlaczego usługi fotograficzne są takie drogie, aż X000 PLN za tylko 10 godzin pracy?

Fotograf, musiał zainwestować w sprzęt (aparat i co najmniej 2 obiektywy) minimum 20000PLN, do tego szybki komputer, wysokiej klasy monitor (idealnie 2 takie same), program do edycji zdjęć (kolejne 15000PLN) no i lata doskonalenia warsztatu fotograficznego (kursy, itp). Potem przez około tydzień musi pracować przed monitorem poddając edycji materiał, który Wam ostatecznie przekaże. To naprawdę jest benedyktyńska praca na pewno nie zamykająca się w 10 godzinach „biegania” z aparatem w sobotę. Żaden szanujący się obecnie fotograf nie odda w Wasze ręce surowego materiału. Poza tym nie wiem czy chcielibyście wybierać najlepsze zdjęcia z około 2000 do 3000 ujęć. Bo tyle „klatek” przeciętnie robią fotografowie na „ślubach”. Ponadto odpowiedzcie sobie na pytanie, ile procent całego ślubno-weselnego budżetu wydajecie na zawodowego fotografa.

Pytanie: Jeżeli dostaniemy zdjęcia na płycie, to sami sobie wydrukujemy odbitki i zrobimy album, więc po co przepłacać?
Jeśli macie czas, umiejętności, wiedzę, odpowiednie oprogramowanie oraz sprzęt - nikt Wam tego nie broni. Sprawdźcie tylko, czy w umowie z fotografem jest zapis dzięki któremu będziecie mogli wykonywać odbitki z przekazanych zdjęć bez dodatkowych opłat.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego